استاندار خراسان شمالی خواستار جبران سریع خسارات ناشی از سیل شدبه گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدرضا صالحی یکشنبه در دیدار با معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه دولت تدبیر و امید مبنی بر تقویت صندوق های حمایت از بخش کشاورزی در استان ها و شهرستان ها، فرهنگ سازی در جامعه بهره بردار برای استفاده بیشتر از ظرفیت بیمه ها را نیز حائز اهمیت دانست.
وی افزود: در این راستا، بهره گیری از تجارب برتر دیگر استان ها و آگاه سازی بهره برداران درخصوص لزوم حفظ آب و خاک، پیشگیری از فرسایش و جلوگیری از وقوع سیلاب های مخرب هم ضروری است.
وی راه اندازی سامانه هشدار سریع سیل در استان را نیز مورد تأکید قرار داد و افزود: برنامه های عملیاتی گسترش آبخیزداری و کاهنده فرسایش و سیلاب نیز باید بیش از گذشته در دستور کار دستگاه های متولی قرار گیرد.
عبدالله یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بخش کشاورزی این استان در سال گذشته در اثر وقوع حوادث طبیعی نظیر خشکسالی، سیل و سرمازدگی سه هزار میلیارد ریال خسارت دید، این رقم در 5 ماهه امسال دو هزار و 560 میلیارد ریال بوده است.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی هم گفت: 28 درصد خسارت در بخش کشاورزی از ناحیه سیل است.
محمدعلی طهماسبی در دیدار با استاندار این استان اظهار کرد: خراسان شمالی در این زمینه متحمل بیشترین آسیب بوده است.
وی بر تقویت صندوق های حمایت کشاورزی و جبران خسارت سیل در این استان تاکید کرد.
وی همچنین توجه بیشتر به مباحث آبخیزداری و مسئله فرسایش خاک در این استان را یادآور شد و گفت: باید طرح های الگویی در این زمینه با مشارکت سازمان جنگل ها و منابع طبیعی و همت مردم و مسئولان محلی به اجرا درآید تا زمینه گسترش سریع تر این قبیل طرح ها در مناطق مستعد آسیب فراهم شود.
طهماسبی اعلام آمادگی وزارت جهادکشاورزی را برای ارائه تسهیلات و کمک های فنی و اعتباری به بهره برداران این بخش اعلام کرد و گفت: گزارش خسارت های اخیر از ناحیه سیل در خراسان شمالی نیز در اسرع وقت به وزیر جهاد کشاورزی ارائه می شود تا مصوبه دولت برای جبران خسارات کشاورزان خسارت دیده پیگیری و اخذ شود.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید