بازرسی 3588 راس دام زنده در عید قربان توسط دامپزشکان زنجانیمحمدباقر حاج کاظمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 2 روز قبل از عید بزرگ قربان 28 اکیپ ثابت و سیار نظارتی و بازرسی در سطح استان زنجان شامل ناظران بهداشتی، شرعی و دامپزشکان به منظور نظارت شرعی و کشتار بهداشتی دام در این روز فعال شده بودند.
وی تاکید کرد: از سه هزار و 588 دامی که مورد نظارت و بازرسی بهداشتی این اکیپ‌ها قرار گرفت، سه هزار و 502 راس گوسفند و بز و 86 راس نیز گاو بود.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: 636 لاشه بازرسی شد که سه لاشه ضبطی و 70 لاشه نیز اصلاحی بود.
حاج کاظمی، وزن لاشه‌های ضبط شده را 53 کیلوگرم عنوان کرد.
وی یادآورشد: از 636 لاشه‌ای که مورد نظارت و بازرسی ناظران بهداشتی و اکیپ های دامپزشکی در سطح استان زنجان قرار گرفت، 50 کبد، 112 ریه و 16 کبد ضبطی، 104 کبد و 16 کلیه اصلاحی بود.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: بروسلوز، هاری، سیاه زخم، سل و کیست هیداتید جزو بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب می شود که اغلب از دام به انسان سرایت می کند.
حاج کاظمی اظهارکرد: کشتار دام های سبک و سنگین و خارج از کشتارگاه و نظارت ناظران بهداشتی یکی از راه های انتقال این بیماری به انسان است.
وی یادآورشد: نظارت و فعالیت های دامپزشکی و تشدید نظارت در خصوص کشتار دام به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری های مشترک بین انسان و دام انجام می شود.
به گزارش ایرنا، استان زنجان دارای 2 کشتارگاه دام، چهار کشتارگاه طیور و چهار مرکز بسته بندی فرآورده های خام دامی است.
7325/6085
خبرنگار: حدیث ابوالحسنی ** انتشار دهنده: رویا رفیعیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید