طرح جامع پدافند غیرعامل برای شهرستان های گیلان در حال تهیه استبه گزارش ایرنا، امیر مرادی روز دوشنبه در جلسه پدافند غیرعامل لاهیجان، وظیفه اصلی پدافند غیرعامل را تهیه طرح جامع مجزا بمنظور حفاظت از منابع حیاتی کشور برای تمامی 16 شهرستان گیلان ذکر کرد.
وی اظهار داشت: با توجه به شرح خدمات سازمان پدافند غیر عامل کشور ، تاکید وزارت کشور و استاندار گیلان به عنوان رئیس شورای پدافند غیرعامل در استان ، مهمترین وظیفه پدافند غیر عامل تهیه طرح جامع برای شهرستان هاست که در این زمینه ابتدا با دانشگاه گیلان قراردادی منعقد و در شهرستان هم کارگروه هایی ویژه به ریاست فرمانداران برای تکمیل این طرح پیش بینی شده است .
وی خاطرنشان کرد: پدافند غیر عامل گیلان با توجه به داده هایی که در شهرستان وجود دارد ، با نگاه آینده نگری ، پیش بینی جمعیت آینده و زیرساخت هایی که منابع حیاتی هر شهرستان را تشکیل می دهند طرح ها و پروژه ها در این زمینه را تکمیل و پیگیری می کند و نقاط ضعف و قوت این شهرستان ها را در اختیار مسئولان قرار می دهد.
مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان بیان داشت:پدافند غیرعامل یک دانش بین رشته ای است و انتظار از دانشگاه هایی که دانشجو تربیت می کنند، این است که در طرح های تحقیقاتی و پروژه های مهم پژوهشی به دستگاه های آسیب پذیر کمک و طرح های تحقیقاتی را در هر شهرستان کاربردی کنند .
مرادی با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل در حوزه های امنیتی ، سایبری و انرژی مردم محور است افزود: تمام کارهایی که در حوزه پدافند غیر عامل تعریف شده ، به نجات و امنیت مردم بر می گردد و می توان بسیاری از طرح ها را به مردم واگذار کرد.
وی یکی از کارهای عملی پدافند غیرعامل گیلان را اقدام در جمع آوری سنبل آبی در حوزه تالاب عینک رشت عنوان کرد و گفت: یکی از کارهای مهم که باید در حوزه پدافند غیرعامل توجه شود ،امنیت غذایی در بخش کشاورزی است که با توجه به وسعت لاهیجان شاخص های خوبی با تکیه بر دانش محوری وجود دارد و می تواند در این بخش برای رفع بیکاری و کاهش آسیب ها کمک کند.
فرماندار شهرستان لاهیجان نیز در این جلسه گفت: یکی از مفاهیمی که باید بعنوان پدافند غیرعامل توجه شود، این است که کشور ایران همواره مورد تهدید بوده و پدافند غیرعامل تسهیل کننده بحران هاست.
سید محمد احمدی افزود: همانگونه که می خواهیم در اقتصاد و فرهنگ خود مقاوم سازی کنیم باید کشور خود را نیز مقاوم سازی نماییم .
وی تصریح کرد: هدف طرح پدافند غیر عامل در زمان صلح واحدهای خدمات رسان نظیر بیمارستان ها، گازرسانی، برق و سوخت از مسیرهایی است که مشکل ایجاد نشود.
شهرستان لاهیجان با دو بخش مرکزی و رودبنه، در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.
خبرنگار: نظرپور **انتشاردهنده: کبیری
6029/2007انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید