واردات دام زنده راه مقابله با کمبود و افزایش قیمت گوشت قرمز استهاشم ولی پور مطلق روز سه شنبه در حاشیه دومین کمیسیون تنظیم بازار استان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با توجه به عدم تغییر گوشت قرمز در چهار سال گذشته و در راستای مصوبات کمیسیون تنظیم بازار اسان مقرر شد نرخ گذاری جدید و همچنین طرح تفکیک و جداسازی (لیبل گذاری) گوشت قرمز در اوایل سال 96 انجام شود.
وی گفت: بر اساس مصوبات کمیسیون نظارت بر واحدهای صنفی در خردادماه، قیمت گوشت گوسفندی مخلوط از 280 به 310 هزار ریال افزایش یافت، همچنین اجازه داده شد گوشت ران با قیمت 340 هزار ریال و گوشت سردست با قیمت 330 هزار ریال توسط قصابی ها به فروش برسد.

** خروج دام زنده از استان
وی بیان کرد: با توجه به بالاتر بودن قیمت گوشت در سایر استان ها، بخشی از دام زنده استان خارج می شود، از طرفی نظر به بارندگی های اوایل سال جاری و بهبود وضعیت مراتع دامداران نسبت به نگهداری دام اقدام می کنند.
به گزارش ایرنا ولی پور مطلق اظهار کرد: از جمله راه های مقابله با کمبود و افزایش قیمت گوشت قرمز، واردات دام زنده است که با وجود اخذ مجوز از مرکز و برگزاری جلسات هماهنگی متعدد در استانداری بنا به دلایلی در انجام واردات مشکلاتی به وجود آمد.
وی ادامه داد: در این زمینه مقرر شد سازمان جهاد کشاورزی حداکثر تا سه ماه آینده به علت شیوع بیماری تب کریمه کنگو از صدور مجوز برای ورود دام زنده از طریق کشور افغانستان و یا استان های همجوار جلوگیری کند.
وی یادآور شد: اکنون واردات دام زنده به خراسان جنوبی از سر گرفته شد و تلاش داریم واردات دام به استان از کشورهای گرجستان و قزاقستان انجام شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قیمت گوشت مرغ در بازار استان را 79 هزار و 500 ریال عنوان کرد و گفت: بر اساس مصوبه تنظیم بازار کشور قیمت هر جوجه یکروزه 17 هزار ریال تعیین شده است.

** برگزاری نمایشگاه پاییزه در استان
ولی پور مطلق ادامه داد: این در حالیست که مراکز مرغ مادر با 10 هزار ریال گرانتر از نرخ مصوب به مرغداران جوجه یکروزه را عرضه می کنند و این موضوع در کنار معدوم کردن مرغ های بیمار سبب افزایش قیمت گوشت شده است.
وی در ادامه از برگزاری نمایشگاه پاییزه در استان در شهریور ماه امسال خبر داد و افزود: برگزاری نمایشگاه های فروش بهاره در اسفندماه و پاییزه در شهریورماه هر سال مورد استقبال چشمگیر مردم واقع شده است.
وی عنوان کرد: در صورت برگزاری مناسب، نظارت و کنترل دقیق کیفیت و قیمت کالاهای عرضه شده می تواند در تامین بخشی از نیاز مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر به مواد خوراکی، پوشاک، کیف، کفش، لوازم التحریر و … با قیمت حدود 10 تا 15 درصد کمتر از قیمت بازار اثرگذار باشد.
7557*6054* خبرنگار- رقیه محمدی* انتشاردهنده- مریم پنجابی*انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید