30 درصد از چشمه های تامین آب عشایر چهارمحال و بختیاری خشک شده استیحیی حسین‌پور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: تامین و انتقال 200 هزار لیترآب شرب عشایر تا زمان تقویم کوچ پاییزی بصورت سیار انجام می شود.
به گفته وی، اکنون مناطق بحرانی و کم آب شهرستانهای عشایرنشین شناسایی و با همکاری بخش خصوصی از طریق تانکر به این مناطق آبرسانی می‌شود.
وی گفت: روزانه افزون بر 428 هزار لیتر آب به وسلیه پنج تانکر 12 هزار لیتری به یک هزار و 38 خانوار عشایری استان آبرسانی انجام می‌شود.
حسین پور میزان اعتبار مورد نیاز برای طرحهای آبرسانی در مناطق عشایری چهارمحال و بختیاری در زمان باقی مانده استقرار عشایر کوچرو را 6 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: برای تامین آب پایدار برای عشایر بصورت مجتمع، نیاز به 30 میلیارد ریال اعتبار ملی است.
وی احیاء و مرمت 14 رشته چشمه با دبی 14 لیتر آب در ثانیه برای تامین آب آشامیدنی مناطق عشایری شهرستانهای لردگان، فارسان، کوهرنگ، اردل، بروجن، شهرکرد و کیار در زمان استقرار در سال جاری را یادآورشد و گفت: خشکسالی متوالی، تغییر بارش از برف به باران و افزایش کم سابقه گرما عمده دلایل کم شدن آب سطحی در استان بوده است.
مدیرکل امور عشایری چهارمحال و بختیاری توضیح داد: ایجاد حوضچه، لایروبی و لوله گذاری از جمله اقدامات انجام شده برای بهسازی این منابعی بوده است.
به گزارش ایرنا، استان چهارمحال و بختیاری با 126 هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و 500 هزار راس دام دومین استان عشایری کشور بعد از استان فارس است.
خبرنگار: مرتضی شاهوردی **انتشار دهنده: مجید ملازاده
6199/2097/1772انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید